0
0

تفاوت آیلتس و تافل

245 بازدید
11

این دو آزمون زبان ، از آزمون های سرنوشت ساز هستند که معیاری برای سنجش میزان مهارت زبان افراد است و خیلی ها تجربه استفاده از آن را داشته اند .

آیلتس و تافل جزو محبوب ترین آزمون های زبان هستند که هرکس بنا به نیاز خود ، می تواند یکی از آنها را انتخاب نماید .

آیا برای مدرسه و دانشگاه می خواهید روی این آزمون ها تمرکز کنید ؟ و یا اینکه قصد مهاجرت دارید ؟

شما می بایست ملاک انتخاب خود را روی این بگذارید که کدام یک امتیاز بیشتری دارد و شما را زودتر به هدف میرساند ؟

سازمان سنجش کشور با ظرفیت ۸۰ نفر در هر نوبت ، جزو اولین مراکز برگزاری آزمون تافل می باشد که در خیابان کریمخان شهر تهران واقع است .

از دیگر مراکز برگزاری آزمون تافل موسسه فرهنگی علامه سخن  در تهران می باشد که واقع در محدوده میدان ونک تهران می باشد و ظرفیت برگزاری آزمون برای ۲۰ نفر را در هر نوبت دارد.

از دیگر مراکز برگزاری آزمون تافل در تهران مرکز آزمون تافل امیر بهادر می باشد که در محدوده میدان ولیعصر تهران می باشد. این مرکز ظرفیت برگزاری آزمون برای ۱۰۰ نفر در هر نوبت را دارد.

مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس در تهران سه مرکز می باشند که از جمله آنها مرکز عصر دین و دانش ، مرکز تهران آیلتس و دانشگاه آزاد اسلامی می باشند .

تفاوت های عمده این دو آزمون شامل بخش های زیر است که به صورت کامل توضیح خواهد شد:

  • هدف از آزمون
  • ساختار
  • مدت زمان آزمون
  • Listening
  • Reading
  • Writing
  • Speaking
  • مدت زمان اعلام نتایج
  • سطح دشواری
  • اعتبار آزمون

تفاوت  از نظر هدف :

آزمون آیلتس در دو نوع مختلف آکادمیک (Academic) و عمومی (General Training) قابل اجرا می باشد .

آزمون آکادمیک آن برای  افراد علاقه مند به تحصیل بالاتر از کارشناسی در انگلستان و آزمون عمومی برای افرادی که قصد گذراندن دوره های کوتاه مدت فنی حرفه ای ، اخذ دیپلم و … را دارند ، مناسب می باشد .

مدت زمان آزمون :

زمان برگزاری آزمون آیلتس حدود  ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه  طول میکشد ، در حالی که مدت زمان آزمون تافل طولانی تر شده و به ۴ ساعت میرسد .

اعتبار آزمون :

آزمون آیلتس بیشتر توسط موسسات بریتانیایی مثل استرالیا ، نیوزلند و کشورهای اروپایی معتبر است ، ولی تافل بیشتر توسط موسسات آمریکایی و کانادایی پذیرفته می شود .

مدت زمان اعتبار مدارک آیلتس و تافل  برای سازمان ها دو سال می باشد ، چرا که زبان آموزان  به جهت فرار بودن  زبان ممکن است همه چیز را فراموش کنند .

مدت زمان اعلام نتایج :

نتایج آزمون آیلتس معمولا ۱۳ روز بعد از آزمون کتبی اعلام می شود ، ولی اعلام نتایج آزمون تافل ممکن است ۱۰ روز طول بکشد .

سطح دشواری :

آزمون تافل PBT  آسانتر از دیگر آزمون بوده و آزمون تافل IBT  نسبت به آزمون آیلتس  آکادمیک پیچیدگی بیشتری دارد . خصوصا اینکه این دشواری نسبت به آزمون GENERAL  آیلتس بارزتر است .

 ساختار آزمون آیلتس و تافل

آزمون آیلتس عموما به صورت کتبی برگزار می شود ، در حالی که آزمون تافل را به صورت کامپیوتری طراحی و برگزار میکنند .

اکثر سوالات آزمون تافل به صورت چند گزینه ای می باشند ، در حالی که  در آزمون آیلتس انواع مختلف  از سوالات مثل پر کردن جای خالی ، پاسخ کوتاه و سوالات تشریحی وجود  دارند .

آزمون های تافل و آیلتس هر دو از ۴ بخش کلی تشکیل شده اند : گفتاری ، نوشتاری ، درک مطلب ، شنیداری

Speaking بخش گفتاری

 در حالیکه هر دو آزمون بخشی به نام Speaking دارند، در آیلتس بخش گفتاری بصورت رو در رو (face to face) با یک نفر امتحان گیرنده انجام می شود. (در تافل شما در میکروفون به سوالاتی که از قبل طراحی شده و برای همه یکسان است جواب می دهید)

در بخش گفتاری تافل شما به ۶ سوال ضبط شده در کامپیوتر پاسخ می دهید که جواب شما بعد از ضبط شدن در کامپیوتر بصورت اتوماتیک برای ۶ نفر جهت تصحيح فرستاده می شود. (در آیلتس جواب های شما توسط یک نفر تصحيح می شود)

زمان بخش اسپیکینگ تافل حدود ۲۰ دقیقه است که حتما در همان روز امتحان برگزار می شود، ولی زمان این بخش در آیلتس حدود ۱۴ دقیقه است که ممکن است در همان روز برگزار نشود.

بخش گفتاری ازمون ایلتس برای کسانی که به لهجه های غیر آمریکایی صحبت می کنند مناسب تر است.

Writingبخش نوشتاری

 بخش نوشتاری آزمون تافل بصورت تایپی، و آزمون ایلتس بصورت نوشتاری بر روی کاغذ انجام می شود. در این بخش از آزمون تافل شما باید دو قسمت (Task) را تکمیل کنید. بخش اول یک مقاله ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه ای باید بنویسید و در بخش دوم شما باید از یک Lecture یا ارائه کلاسی، یادداشت برداری کنید و بعد یک جواب ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه ای را متناسب با سوال بنویسید. اما در این بخش از ازمون ایلتس دو قسمت وجود دارد: قسمت اول به شما می گوید که اطلاعات و مفهوم کلی یک پاراگراف یا جدول یا نمودار را روی کاغذ بنویسید. و در بخش دوم باید یک مقاله ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه ای را در مورد دیدگاه شما راجب یک موضوع خاص یا در مورد یک سوال کلی بنویسید.

Readingبخش خواندن و درک مطلب

بخش خواندنی هر دو آزمون بسیار شبیه به هم است. در آزمون تافل که از ۳ تا ۵ زیربخش ریدینگ تشکیل شده است شما ۲۰ دقیقه زمان دارید تا به آنها پاسخ دهید. موضوعات مطرح شده در این ریدینگ ها عمدتا موضوعات دانشگاهی یا علمی بوده و سوالات بصورت چند گزینه ای مطرح می شوند. در ریدینگ آیلتس شما ۳ زیربخش دارید که مانند تافل، هر کدام ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارند و موضوعات مطرح شده عمدتا موضوعات طبیعی (Natural) و دانشگاهی هستند. اما سوالات به گونه های متنوعی مطرح می شوند، پاسخ کوتاه، پر کردن جای خالی و چند گزینه ای هم در تافل و هم در آیلتس برای پاسخ دادن، باید مفهوم و ایده اصلی مطلب را درک کرده باشید.

Listening

بخش شنیداری آزمون ها بطور کاملا قابل توجهی در بخش شنیداری باهم تفاوت دارند! آزمون شنیداری تافل حدود ۴۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و در این مدت به فایل های صوتی دانشگاهی، لکچر و مکالمات دونفره | گوش می دهید. در حین گوش دادن می توانید یادداشت برداری کنید و بعد از تمام شدن فایل صوتی، به سوالات چند گزینه ای پاسخ دهید. در این بخش ازمون ایلتس داوطلبان می توانند به سوالات پاسخ دهند در حالیکه دارند به فایل صوتی گوش می دهند، همچنین سوالات علاوه بر چند گزینه ای شامل انواع مختلف دیگری از سوالات می شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mahmoudifar.com/?p=423
اشتراک گذاری:
واتساپلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تفاوت آیلتس و تافل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + یک =

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.